Козацька педагогіка

Самостійний шлях розвитку і процвітання України як демократичної і правової держави обумовлені необхідністю розвитку освіти гуманістичної та національної за своїм змістом.

Серед виховних напрямів сьогодні найбільш актуальними виступають патріотичне та громадянське як стрижневе. Засади такого виховання відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають підвалини для формування нинішніх та майбутніх поколінь.

Високий статус у сучасній науково-педагогічній системі займає козацька педагогіка та туристсько-краєзнавча робота у цьому напрямку. За її допомогою формується міцне здоров’я, сила волі і сила духу, глибокий патріотизм, духовність зростаючих поколінь українців, підвищує інтерес до історії рідного краю та історії України в цілому, розвивається творча ініціатива, удосконалюються навички дослідницької роботи.
З метою поширення ідей та досягнень виховної системи на засадах козацької педагогіки, 16 лютого 2018 р. у Коростені відбувся науково-практичний семінар «Національно-патріотичне виховання учнів засобами козацької педагогіки та туристсько-краєзнавчої роботи». Зустріч відбулась за сприяння МГО «Українське козацтво», Житомирського обласного центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді, Коростенської міської ради, благодійної вільної газети «Вечірній Коростень».

В ході семінару Мельничук Ю.Л., заступник Голови науково-методичної ради НДІ козацтва Інституту історії України НАН України, Генеральний бунчужний Українського козацтва, розкрив актуальність впровадження козацької педагогіки та надав методичні рекомендації щодо застосування наскрізної системи козацько-лицарського виховання.

Особливості та досягнення використання елементів козацької педагогіки у площині туристсько-краєзнавчої роботи розкрив Омельченко Д.Г., заступник директора Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді МОН України, радник Генерального бунчужного МГО «Українське козацтво». Як приклад ефективної та якісної діяльності у даному напрямкубуло наведено роботи Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна» у напрямку «Козацькому роду нема переводу».

Однією з найкращих робіт цього конкурсу в 2017 році стала краєзнавча дослідницько-пошукова робота «Сила нескорених: від козаків до кіборгів» Кондратюка Максима, учня Іванівської загальноосвітньої школи І‑ІІІ ступенів Житомирського району. Юний краєзнавець презентував учасникам семінару результати свого дослідження: ґрунтовний аналіз етапів розвитку козацького руху на Житомирщині від виникнення до ХХІ ст.. та подвиги сучасних козаків – воїнів 95‑ої окремої десантно-штурмової бригади.
За вагомі досягнення у розкритті історії козацтва Житомирського краю Омельченко Д.Г. вручив Кондратюку М. книгу «Козацько-лицарський гарт української молоді» Руденка Ю.Д.

Варто відмітити, що це не перший захід національно-патріотичного спрямування на який було запрошено Кондратюка Максима. У квітні 2017 року він брав участь у ІІ‑ій Всеукраїнській науково-практичній конференції учнівської та студентської молоді «Україна – козацька держава», яка проходила у Києві на базі університету «Україна».

Безперечно, досягнення високих результатів національно-патріотичного виховання можливе лише за систематичної роботи. В школах Житомирського району вже не перший рік впроваджується козацька педагогіка, що підтверджує позитивний досвід та здобутки у цій сфері: перемоги у всеукраїнських змаганнях військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), відзначення Дня українського козацтва, Дня вишиванки, волонтерська робота, експедиції, перемоги у конкурсах різного рівня тощо.

Туристсько-краєзнавча робота завжди була і є потужним засобом патріотичного виховання дітей і, враховуючи великий потенціал людей, які гідно роблять свою справу, цілком логічно, що Житомирський район славиться на обласному та всеукраїнському рівні.
 

Вчитель історії Іванівської загальноосвітньої школи І‑ІІІ ступенів
 
Цимбалюк О.В.
Print Friendly, PDF & Email
© Відділ освіти, національно-патріотичного виховання, молоді та спорту Житомирської районної державної адміністрації
10003, м.Житомир, вул. Л.Українки, 1, тел/факс (0412) 42-46-90